Newsy

Strategiczne prawo autora


Gminna strategia pomocy społecznej okazała się tak dobrą, że niemal identyczną stworzył powiat. Czy jednak nie naruszył praw autorskich?

W połowie roku 2008 Teresa Koczubik, dyrektor Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej w Kędzierzynie-Koźlu złożyła w Biurze Organizacyjnym Urzędu Miasta Kędzierzyna-Koźle „Gminną Strategię Integracji i Rozwiązywania Problemów Społecznych na lata 2008-2015”, opracowaną przez pracowników MOPS. Dokument został uprzednio poddany opinii miejskich radnych, żaden z nich nie zgłosił uwag. Obecnie dokument oczekuje na uchwalenie przez radnych gminy Kędzierzyn-Koźle.

Przypadkiem Teresa Koczubik dowiedziała się o uchwaleniu w grudniu ubiegłego roku „Powiatowej Strategii Integracji i Rozwiązywania Problemów w powiecie Kędzierzyńsko-Kozielskim na lata 2008-2015”. Po jej przeczytaniu stwierdziła, że treść stanowi w znacznej części kopię projektu strategii gminnej.

– W najważniejszych miejscach strategia powiatowa jest identyczna z moją strategią – mówi Teresa Koczubik. – Czuję się ogromnie wykorzystana, tym bardziej, że pani dyrektor Powiatowego Centrum Pomocy Rodzinie jest moją wieloletnią koleżanką – dodaje.

Nawet tytuł obu strategii jest taki sam, a jak podkreśla pani Koczubik, treść dokumentu powiatowego w znacznej części stanowi kopię strategii gminnej.

– Moim zdaniem autorzy strategii powiatowej naruszyli prawa autorskie poprzez powielenie struktury, koncepcji dokumentu, wykorzystanie wniosków.To jest bardzo ważne, bo to były żmudne miesiące pracy, analizy, jak i również propozycji rozwiązań, które wysunęły się po diagnozie dokonanej przez pracowników Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej – podkreśla pani dyrektor MOPS. Jej zdaniem strategia gminna "nie może się przebić" od sierpnia, jest cały czas sprawdzana w biurze organizacyjnym urzędu miasta.

– Były uwagi radcy prawnego z Urzędu Miasta lub osoby z biura organizacyjnego – dodaje.

Dyrektor Powiatowego Centrum Pomocy Rodzinie, Elżbieta Czeczot, współautorka strategii powiatowej, jest jednocześnie radną gminną. Gminna strategia została wcześniej przedstawiona Elżbiecie Czeczot do zaopiniowania.

– Do dnia dzisiejszego takiej opinii nie otrzymałam – podkreśla Teresa Koczubik, która cały czas zabiega o uchwalenie gminnej strategii.

– Dołożę wszystkich starań, żeby dokument został przyjęty w takim stanie w jakim jest, nie zamierzam w nim nic zmieniać – mówi.

Prace nad gminną strategią zaczęły się już w październiku 2007 roku, są udokumentowane.

– To było mnóstwo pism, maili do różnych instytucji, organizacji pozarządowych działających w mieście, żeby zdiagnozować problemy miejskie i żeby ustalić cele strategiczne i szczegółowe – opowiada dyrektor MOPS. Obawia się teraz, że po uchwaleniu strategii gminnej ktoś może uznać, że to ona popełniła plagiat.

– Nie byłoby może w tym nic złego, gdyby nie to, że gminna strategia nie jest uchwalona – podkreśla Teresa Koczubik. Jest zdania, że skoro radni zaopiniowali jej strategię pozytywnie, to znaczy, że jest ona dobra. Chodzi o to, żeby była pewność, że pracownice MOPS są autorkami strategii, żeby nikt im nie zarzucił plagiatu.

Na końcu powiatowej strategii umieszczono notatkę o treści: „Składamy podziękowania Pani Teresie Koczubik – Dyrektor Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej oraz jego pracownikom za wszelką pomoc przy opracowywaniu Strategii”.

– A ja nie brałam udziału w tworzeniu, ani opracowywaniu „Strategii Powiatowej” – zaznacza Teresa Koczubik.

Teresa Koczubik napisała do przewodniczącej rady powiatu pismo wraz z protestem od jednej ze współautorek gminnej strategii 24 grudnia i nie ma dotąd żadnej informacji z powiatu. Przesłała także dokumenty do firmy zajmującej się badaniem plagiatów, z badań wynika, że w 33 proc. strategia powiatowa jest tożsama z gminną.

Pod strategią powiatową podpisane są trzy osoby, między innymi dyrektor PCPR Elżbieta Czeczot. Jest do 12 stycznia na zagranicznym urlopie, nie odbiera telefonu.

Jej zastępczyni powiedziała nam, że żadnych informacji na temat strategii powiatowej udzielić nie może, bo nikt nie został przez panią dyrektor do tego upoważniony.

kkż/
Źródło: Serwis Samorządowy PAP
Oprac. ops.pl lotsy

Komentarze Strategiczne prawo autora (0)

      4 + 1 = ?    

ZOBACZ PODOBNE

Prawo komunikacji elektronicznej – konsultacje trwają

Prawo komunikacji elektronicznej – konsultacje trwają

29 lutego 2024      TAGI:      
Ministerstwo Cyfryzacji rozpoczęło konsultacje projektu ustawy Prawo komunikacji elektronicznej...»
Tymczasowe Prawo Jazdy

Tymczasowe Prawo Jazdy

24 lipca 2023      TAGI:      
Już za niecały miesiąc aplikacja mObywatel uzyska nową funkcjonalność – tymczasowe...»
Prawo jazdy w mObywatelu będzie honorowane poza granicami kraju

Prawo jazdy w mObywatelu będzie honorowane poza granicami kraju

02 listopada 2023      TAGI:      
Trwa pilotaż programu, którego celem jest wypracowanie transgranicznego prawa jazdy,...»
Strony podszywające się pod profil zaufany

Strony podszywające się pod profil zaufany

05 lipca 2024      TAGI:   
Centralny Ośrodek Informatyki ostrzega o pojawiających się próbach wyłudzenia...»

„Dofinansowanie wynagrodzeń pracowników jednostek organizacyjnych pomocy społecznej w postaci dodatku motywacyjnego na lata 2024–2027”

05 lipca 2024     
W dniu 24.06.2024 r. została opublikowana w Monitorze polskim uchwała nr 62 Rady Ministrów...»