Braki w tabelach płac
Ministerstwo Pracy ma wątpliwości odnośnie projektu nowego rozporządzenia płacowego dla samorządów. Chodzi m.in. o sytuację pracowników jednostek organizacyjnych oraz brak niektórych stanowisk w zaproponowanych tabelach.
Projektowany podział i stworzenie dwóch osobowych tabel powoduje dyskryminację pracowników zatrudnionych w samorządowych jednostkach organizacyjnych – podkreśla w stanowisku przesłanym do Kancelarii Premiera minister Jolanta Fedak.
Zdaniem szefowej resortu pracy i polityki społecznej, ustawa o pracownikach samorządowych nie daje podstaw do różnicowania pracowników samorządowych (o podobnych kwalifikacjach i rodzaju wykonywanych zadań) w zależności od miejsca zatrudnienia (np. w urzędzie gminy i w jednostce organizacyjnej), takiego rozróżnienia nie przewiduje również upoważnienie do wydania rozporządzenia.
Ministerstwo nie precyzuje jednak stanowiska w sprawie rozwiązania tej kwestii. Z jednej strony podkreśla, że „należy opracować jedną wspólną tabelę minimalnych miesięcznych kwot wynagrodzenia zasadniczego dla wszystkich pracowników samorządowych”, z drugiej – iż można zmniejszyć dysproporcje przed podniesienie minimalnych miesięcznych kwot wynagrodzenia zasadniczego dla pracowników jednostek organizacyjnych o 100 zł.
W innym miejscu resort przyznaje, że w obecnym stanie prawnym „jeśli pozwala na to sytuacja finansowa danego pracodawcy nie ma przeszkód, aby ustalił on znacznie wyższy poziom stawek wynagrodzenia zasadniczego w regulaminie wynagradzania”.
MPiPS zaproponowało również Kancelarii Premiera podniesienie o co najmniej jedną kategorię zaszeregowania dla wszystkich pracowników jednostek organizacyjnych pomocy społecznej, centrów integracji i na niektórych stanowiskach w urzędach pracy. Wskazało również potrzebę uzupełnienia listy stanowisk.
Na potrzebę korekt w projekcie zwróciło uwagę również Forum Sekretarzy Samorządów Polski Południowej. „Wnioskujemy o podniesienie minimalnych wynagrodzeń w załączniku nr 1 w tab. A i B minimum o 200 zł we wszystkich kategoriach zaszeregowania” – zaapelowano.
Sekretarze zwrócili uwagę, że duże zróżnicowanie wynagrodzeń pomiędzy pracownikami urzędów i pracownikami jednostek organizacyjnych jst wywoła wiele konfliktowych sytuacji.
W uwagach, które trafiły z innych instytucji, powtarzały się postulaty ujednolicenia pojęć w rozporządzeniu w sprawie zasad wynagradzania pracowników samorządowych oraz wyjaśnienia wątpliwości odnośnie zakwalifikowania w tabelach szefów dzielnic w Warszawie oraz ich zastępców.
Projekt aktu wykonawczego do nowej ustawy o pracownikach samorządowych znajduje się obecnie na etapie konsultacji z ministerstwami oraz środowiskiem samorządowym. Dokument ma ponownie stanąć na posiedzeniu zespołu ds. administracji publicznej, a następnie na posiedzeniu plenarnym Komisji Wspólnej Rządu i Samorządu Terytorialnego.
więcej na ten temat w serwisie ops.pl
/dp/
Źródło: Serwis Samorządowy PAP
oprac. ops.pl lotsy