Archiwalne

Wygraj z Depresją! bezpłatne warsztaty

Wygraj z Depresją!

Bezpłatne wykłady i warsztaty w ramach Światowego Dnia Zdrowia.

Termin: 07-08.04.2009

Dolnosląskie Centrum Psychoterapii
ul. Sienkiewicza 116/4

Opis programu Wygraj z Depresją!
Z okazji obchodów Światowego Dnia Zdrowia, który przypada 07.04.2009 roku, specjaliści Dolnośląskiego Centrum Psychoterapii przeprowadzą cykl warsztatów i wykładów poświęconych problematyce depresji. Akcja odbędzie się w dniach od 07.04.2009 do 08.04.2009 roku. Uczestnicy bezpłatnych warsztatów i wykładów dowiedzą się czym jest depresja, jak radzić sobie z jej objawami oraz jakiego wsparcia może udzielić rodzina i osoby bliskie. Uczestnicy będą mieli także okazję uzyskać informacje na temat typów depresji (np. depresja osób starszych, sezonowa itp.).

Adresaci akcji Wygraj z Depresją!
Osoby cierpiące na depresję, ich opiekunowie i bliscy oraz wszystkie osoby zainteresowane tematyką depresji. Uczestnictwo we wszystkich zajęciach jest bezpłatne. Jednak ze względu na ograniczoną liczbę miejsc prosimy o wcześniejszą rejestrację telefoniczną pod nr tel. 071/ 332 36 70 (pon – pt 9.00 – 20.00) lub poprez e-mail: [email protected]

Ogólne informacje o depresji:
Depresja z każdym rokiem dotyka coraz większą liczbę osób, niezależnie od wieku i statusu materialnego. Z szacunków WHO wynika, że 6 – 15% populacji cierpi na depresję, a u osób powyżej 65 roku życia wskaźnik ten rośnie do 20%. Depresja często bywa chorobą śmiertelną – aż 15% chorych popełnia samobójstwo. Statystyki wskazują, że depresja jako przyczyna śmierci plasuje się na czwartym miejscu po chorobach układu krążenia, nowotworach i AIDS.

Przypadający 07.04.2009 r. Światowy Dzień Zdrowia jest doskonałą okazją do poszerzenia wiedzy na temat depresji – jej objawów, przyczyn oraz form pomocy, którą mogą otrzymać osoby chore oraz ich rodziny i bliscy. Wszystkie te informacje będą mogli uzyskać uczestnicy dwudniowego cyklu warsztatów i wykładów poświęconych tematyce depresji w Dolnośląskim Centrum Psychoterapii.

Depresja należy do zaburzeń afektywnych, czyli zaburzeń nastroju. Może występować w formie epizodu depresyjnego lub w przebiegu zaburzeń depresyjnych nawracających, zaburzeń afektywnych dwubiegunowych (zaburzenia maniakalno – depresyjne), zaburzeń schizoafektywnych i in. Długotrwale utrzymujące się objawy łagodnej depresji nazywamy dystymią. U osób chorych występują zaburzenia w sferze poznawczej, emocjonalnej, motywacyjnej oraz somatycznej. Cierpiący na depresję mają obniżony nastrój, zahamowany napęd psychoruchowy, a także zaburzenia snu. U wielu chorych depresji towarzyszy lęk oraz objawy somatyczne – bóle głowy i mięśni. Zaburzeniu ulega także obraz siebie, świata i przyszłości – chorzy mają obniżoną samoocenę, są pesymistyczny i nie mają nadziei na poprawę swojego stanu.

Depresja jest chorobą, podobnie jak cukrzyca czy nadciśnienie tętnicze. Jest więc stanem, który wymaga leczenia, a nie powinien być przyczyną wstydu czy poczucia winy.

Przyczyny depresji są zawsze złożone i obejmują szereg czynników psychologicznych, biologicznych oraz społecznych. Ze względu na to leczenie musi być kompelksowe – obejmować zarówno terapię farmakologiczną, jak i psychoterapię. Duże znaczenie dla powrotu do zdrowia ma dla chorego wsparcie ze strony rodziny i bliskich.

Celem psychoedukacji jest uświadomienie chorym i ich bliskim, że depresją jest chorobą uleczalną, z którą można walczyć i wygrać.

Program akcji: Wygraj z Depresją !

Data 7-8.04.2009
Miejsce Dolnośląskie Centrum Psychoterapii, Wrocław, ul. Sienkiewicza 116/4

Data Godzina Temat
07.04.2009 15.00-17.00 Czym jest depresja?
Zajęcia dostarczają wiedzy na temat tego, czym jest depresja, jak powstaje, jakie są jej objawy. W programie m.in. główne czynniki ryzyka, przebieg choroby, typy depresji. Kierowane zarówno do osób dotkniętych zaburzeniami depresyjnymi, ich opiekunów i bliskich.

17.30-19.30 Jak radzić sobie z depresją i jej objawami? Rola wsparcia ze strony bliskich.
Na zajęciach uczestnicy dowiedzą się jak radzić sobie z objawami choroby, sposobami terapii oraz gdzie i kiedy udać się po pomoc. Omówione zostaną formy pomocy chorym, której mogą udzielić bliscy. Wykład przeznaczony dla chorych i ich rodzin i bliskich.
08.02.2009 10.00 – 11.30 Depresja u seniorów
Uczestnicy dowiedzą się czym jest depresja u osób starszych, jakie są jej objawy i formy pomocy. Wykład w szczególności przeznaczony dla osób starszych i ich opiekunów.

12.00 – 14.00 Relaksacja ciała i umysłu
Zapoznanie się z technikami relaksacji fizycznej i umysłowej takimi, jak: medytacja, joga, technika Alexandra, wizualizacje, biologiczne sprzężenie zwrotne czy trening autogenny. Przedstawienie sposobów pozbywania się napięć mięśniowych, ćwiczenia oddechowe i te ułatwiające utrzymanie właściwej postawy.
14.30- 16.30 Depresja okołoporodowa
Zajęcia dostarczą wiedzy na temat przyczyn i objawów depresji okołoporodowej oraz form jej leczenia. Wykład przeznaczony dla rodziców i przyszłych rodziców oraz osób zainteresowanych tą problematyką.

Zapisy na akcję Wygraj z Depresją:
Uczestnictwo we wszystkich zajęciach jest bezpłatne. Jednak ze względu na ograniczoną liczbę miejsc prosimy o wcześniejszą rejestrację telefoniczną pod nr tel. 071/ 332 36 70 (pon – pt 9.00 – 20.00) lup poprzez e-mail: [email protected]
oprac. ops.pl angoc

Komentarze Wygraj z Depresją! bezpłatne warsztaty (0)

      4 + 5 = ?    

ZOBACZ PODOBNE

Szkolenia Centrum Mediacji Partners Polska: kwiecień-czerwiec 2014

26 lutego 2014     
Centrum Mediacji Partners Polska zaprasza do udziału w szkoleniach z mediacji - w nowej,...»

Szkolenia DCP

17 lutego 2014     
Dolnośląskie Centrum Psychoterapii zaprasza na szkolenie nt. Diagnoza i terapia osób...»

Zapraszamy na szkolenia ze Standardów Usług i Modeli Instytucji

11 lutego 2014     
Wspólnota Robocza Związków Organizacji Socjalnych zaprasza na bezpłatne szkolenia...»

Praca z osobą starszą

11 lutego 2014     
Jakie są cele medycyny geriatrycznej? Z jakimi problemami borykają się seniorzy?...»

Szkolenie z nowej metody pracy z osobami chorującymi psychicznie

07 lutego 2014     
W dniach: 19 lutego 2014 (I termin) i 26 marca 2014 (II termin) w Łodzi, w ramach unijnego...»