Newsy

Ulga podatkowa dla rodziców zatrudniających opiekunki

Łatwiej będzie założyć i prowadzić żłobek. Nie będzie on już traktowany jak zakład opieki zdrowotnej.

ZMIANA PRAWA

Funkcjonowanie kilku typów placówek dla najmłodszych dzieci zakładają założenia do ustawy o formach opieki nad dziećmi do lat 3, przygotowane przez Ministerstwo Pracy i Polityki Społecznej. Zgodnie z nimi podstawową placówką ma być żłobek, który przestanie być zakładem opieki zdrowotnej i będzie podlegać resortowi pracy.

– To dobre rozwiązanie, bo małymi dziećmi wcale nie trzeba się opiekować jak w szpitalu – mówi Monika Rościszowska z Fundacji Rozwoju Dzieci im. Komeńskiego.

Żłobki oraz pozostałe placówki będą mogły tworzyć m.in. gminy, osoby prawne i organizacje pozarządowe. W każdym żłobku będzie zatrudniona co najmniej jedna dyplomowana pielęgniarka, a opiekunem w tej placówce zostanie osoba o kwalifikacjach zawodowych położnej, pedagoga, pracownika socjalnego i przedszkolanki.

Projekt ustawy przewiduje, że obok żłobków innymi formami opiekuńczo-wychowawczymi będą dzienny rodzic i opiekunka. Obie formy będą adresowane do dzieci od 20. tygodnia życia do 3 lat, a jeżeli w gminie nie ma przedszkola, do 5 lat.

Dzienny rodzic będzie sprawował opiekę w swoim miejscu zamieszkania. Maksymalnie będzie się zajmował pięciorgiem dzieci, w tym dwojgiem swoich. Zatrudni go gmina w formie umowy zlecenia za pieniądze przekazywane przez rodziców dziecka i opłaci składki na ubezpieczenie społeczne i zdrowotne tej osoby.

Natomiast rodzice, którzy zdecydują się na zatrudnienie opiekunki, będą mogli z tego tytułu powiększyć koszty uzyskania przychodu do wysokości składek opłacanych za opiekunkę.

Z kolei formami opiekuńczo-edukacyjnymi będą klub i ogródek dziecięcy. W tych placówkach dzieci będą przebywać kilka godzin dziennie.

– Dobrze, że projektowana ustawa zakłada różnorodność tych form. Ważne, żeby opiekę sprawowały wykwalifikowane osoby, zapewniające odpowiednią jakość zajęć – mówi Monika Rościszowska.

Sprawowanie opieki nad najmłodszymi dziećmi w nowej formie będzie wymagać zezwolenia wójta, burmistrza lub prezydenta miasta. Ich zadaniem będzie też kontrolowanie, czy podmioty zakładające i prowadzące poszczególne formy opieki spełniają formalne wymagania. Każda gmina będzie też prowadzić rejestr działających na jej terenie placówek.

Źródło: GazetaPrawna
oprac. ops.pl lotsy

Komentarze Ulga podatkowa dla rodziców zatrudniających opiekunki (0)

      2 + 4 = ?    

ZOBACZ PODOBNE

RPO w obronie rodziców

RPO w obronie rodziców

17 lipca 2023      TAGI:         
Rzecznik Praw Obywatelskich, dostrzegając problematykę powrotu rodziców powracających...»
Ulga rehabilitacyjna a laptop

Ulga rehabilitacyjna a laptop

10 października 2023      TAGI:         
KIS coraz przychylniej spogląda na podatnika. Analizując treść obowiązujących...»
Strony podszywające się pod profil zaufany

Strony podszywające się pod profil zaufany

05 lipca 2024      TAGI:   
Centralny Ośrodek Informatyki ostrzega o pojawiających się próbach wyłudzenia...»

„Dofinansowanie wynagrodzeń pracowników jednostek organizacyjnych pomocy społecznej w postaci dodatku motywacyjnego na lata 2024–2027”

05 lipca 2024     
W dniu 24.06.2024 r. została opublikowana w Monitorze polskim uchwała nr 62 Rady Ministrów...»
„Samodzielność – Aktywność – Mobilność”

„Samodzielność – Aktywność – Mobilność”

04 lipca 2024      TAGI:   
Ruszył nabór do kolejnego programu Samodzielność – Aktywność – Mobilność...»