Newsy

Osamotnienie seniorów

Przeciwdziałanie osamotnieniu
• Walka z osamotnieniem to: utrzymywanie jak najczęstszych kontaktów z rodziną; sieć kontaktów ze znajomymi, przyjaciółmi i sąsiadami; walka z czasem „pustym” i nudą; aktywność zawodowa i społeczna. Jest to głównie walka jednostkowa, bowiem żaden z rozmówców nie mówił spontanicznie o wsparciu instytucjonalnym.
• W zmaganiach z osamotnieniem kluczową rolę poza rodziną odgrywa społeczność i środowisko lokalne, bowiem większość seniorów najwięcej czasu spędza w najbliższej okolicy miejsca zamieszkania. Dlatego też, przeciwdziałanie i ograniczanie osamotnienia to przede wszystkim zadanie dla lokalnej polityki społecznej.
• Ponieważ osamotnienie może być spowodowane wieloma czynnikami, nie ma jednego „złotego środka” na ograniczenie zjawiska osamotnienia. Wszelkie działania powinny być zawsze dostosowane do potrzeb i oczekiwań jednostki. Im wcześniej udzielona zostanie taka zindywidualizowana pomoc, tym lepsze będą jej rezultaty.

Informacje o badaniu
• Badanie zrealizowała Fundacja JA KOBIETA i Forum 50+ Seniorzy XXI wieku ! ze środków brytyjskiej organizacji Help the Aged. Projekt ma patronat Polskiego Towarzystwa Gerontologicznego. Partnerem są Polskiego Zakłady Materiałów Opatrunkowych w Toruniu.
• Badanie przygotowane zostało i przeprowadzone przez dr Pawła Kubickiego, konsultacji udzieliła dr Jolanta Perek-Białas.
• Na badanie składało się jedenaście indywidualnych wywiadów pogłębionych (IDI), badania ilościowe zrealizowane w dniach 15 – 19 maja 2009 r. na ogólnopolskiej losowej, reprezentatywnej 1000-osobowej próbie mieszkańców Polski w wieku 65 i więcej lat zrealizowane przez firmę TNS OBOP za pomocą wywiadów telefonicznych wspomaganych komputerowo (CATI) oraz dwa zogniskowane wywiady grupowe (FGI)  z młodzieżą na co dzień mającej kontakt z osobą starszą (1) oraz praktykami zajmującymi się problematyką starości (2).

więcej na ten temat w serwisie ops.pl

MDOS Senioralia 2009

Fundacja JA KOBIETA
oprac. ops.pl angoc

Komentarze Osamotnienie seniorów (0)

      2 + 4 = ?    

ZOBACZ PODOBNE

Wykluczenie cyfrowe seniorów

Wykluczenie cyfrowe seniorów

19 czerwca 2023      TAGI:         
Rzecznik Praw Obywatelskich, zaniepokojony skutkami prawnymi zjawiska wykluczenia cyfrowego...»
) Żywienie seniorów w domach opieki – planowanie i organizacja posiłków

Żywienie seniorów w domach opieki – planowanie i organizacja posiłków (bezpłatne szkolenie online)

02 maja 2023      TAGI:         
Racjonalne żywienie osób starszych jest jednym z głównych czynników wpływających...»
Strony podszywające się pod profil zaufany

Strony podszywające się pod profil zaufany

05 lipca 2024      TAGI:   
Centralny Ośrodek Informatyki ostrzega o pojawiających się próbach wyłudzenia...»

„Dofinansowanie wynagrodzeń pracowników jednostek organizacyjnych pomocy społecznej w postaci dodatku motywacyjnego na lata 2024–2027”

05 lipca 2024     
W dniu 24.06.2024 r. została opublikowana w Monitorze polskim uchwała nr 62 Rady Ministrów...»
„Samodzielność – Aktywność – Mobilność”

„Samodzielność – Aktywność – Mobilność”

04 lipca 2024      TAGI:   
Ruszył nabór do kolejnego programu Samodzielność – Aktywność – Mobilność...»