Newsy

Międzynarodowy Dzień Walki z Ubóstwem

Czy i komu potrzebni są pracownicy socjalni?, której moderatorem będzie dr Joanna Staręga Piasek (Rada Ekspertów Społecznych Polskiego Komitetu EAPN, Instytut Rozwoju Służb Społecznych) a gościem honorowym prof. dr hab. Zbigniew Woźniak (Uniwersytet Adama Mickiewicza w Poznaniu,  Instytut Socjologii ).

paneliści:
dr Dobroniega Trawkowska,  Uniwersytet Śląski,
Jolanta Sobczak, pracownik socjalny, dyrektor WCPR, Warszawa 
Barbara Kucharska, Mazowieckie Centrum Polityki Społecznej, Warszawa
Andrzej Gocłowski, pracownik socjalny, OPS  Dzielnicy Śródmieście, Warszawa
Iwona Filon – Król, Stowarzyszenie im. Brata Krystyna w Gorzowie Wielkopolskim
Maria Borenstein, Ośrodek Pomocy Społecznej w Drezdenku

uczestnicy:
Ewa Kominek – Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej w Pruszkowie
Piotr Olech, Pomorskie Forum na rzecz Wychodzenia z Bezdomności, Gdańsk
Łukasz Browarczyk, Pomorskie Forum na rzecz Wychodzenia z Bezdomności, Gdańsk
Dorota Krawczak, Gminny Ośrodek Pomocy Społecznej w Tarczynie
Maria Czarniecka – Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej w Bydgoszczy
Beata Kiecana – Departament Polityki Społecznej, Urząd Marszałkowski Województwa Lubuskiego w Zielonej Górze
Elżbieta Mierzejewska – Nicewicz – Miejski Ośrodek Pomocy Rodzinie w Ostrołęce
Jolanta Piotrowska, Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej w Łodzi
Zenona Ćwiklińska,  MOPS Olsztyn; 
Małgorzata Maksymowicz, Ursynów,
Dorota Rybarska – Jarosz – Dyrektor Regionalnego Ośrodka Polityki Społecznej Urzędu Marszałkowskiego Województwa Zachodniopomorskiego

Program Roboczy 
IX Konwencji Ruchu przeciw Bezradności Społecznej [ tutaj ].doc
stan na dzień 15.10.2009 roku

Kielce: XXII Międzynarodowy Dzień Walki z Ubóstwem [ tutaj ].pdf  
Miejski Ośrodek Pomocy Rodzinie MOPR Kielce włączył się w tegoroczne obchody Dnia Walki z Ubóstwem wspólnie z Urzędem Miasta, Caritas Diecezji Kieleckiej oraz organizacjami pozarządowymi m. in. Międzynarodowy Ruch ATD "Czwarty Świat". Kielce są w szczególny sposób związane z przesłaniem, które niesie Międzynarodowy Dzień Walki z Ubóstwem. Jest tu kamienna replika tablicy z Paryża upamiętniająca wydarzenie z dnia 17.10.1987r., kiedy to 100 tys. osób zebrało się na Placu Wolności i Praw Człowieka ( Trocadero ) aby potwierdzić swój sprzeciw wobec wielkiego ubóstwa oraz postulować konieczność działania dla jego eliminacji.

Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej MOPR w Ostrołęce 
Hasło "Dużo robimy osobno, zróbmy jeszcze więcej wspólnie" zainspirowało nas do zaangażowania jak największej liczby organizacji, stowarzyszeń oraz samorządu do udziału w pomocy zagrożonym bezradnością społeczną. Organizatorem cyklu wydarzeń jest MOPR w Ostrołęce obchody odbędą się pod hasłem "Przeciw Bezradności Społecznej" Patronat nad imprezą objął prezydent Miasta Ostrołęki Janusz Kotowski oraz Rada Miasta. W dniu 16.10.2009 zorganizujemy kilkanaście punktów informacyjnych (siedziby Urzędu Miasta, MOPR, PUP, PCK, TPD, ale też siedziby rad osiedli) gdzie będą dyżurować pracownicy socjalni . Oprócz informacji ustnej będzie rozdawana broszurka pt." gdzie szukać pomocy" ( broszurka zawiera adresy, telefony i opis zakresu działalności wszystkich instytucji w mieście zajmujących się pomocą w sytuacjach zagrożeń społecznych). Ponadto na życzenie organizatorów punktów PKPS dostarczy produkty żywnościowe, które zostaną rozdysponowane na zasadach tego stowarzyszenia. W dniu 17.10.2009 zorganizujemy kwestę na rzecz PKPS, który potrzebuje do noclegowni dwóch pralek oraz lodówki. Na scenie głównej przy tzw. " Kupcu" odbędzie się część artystyczna, na której wystąpią miejscowi artyści. Będą również punkty informacyjne MOPR, PCK, punkt pomiaru ciśnienia, będzie również rozdawana grochówka i bigos. W dniu 19.10.09 planujemy spotkanie podsumowujące oraz zaplanowanie przygotowania się do obchodów roku 2010, roku Walki z Ubóstwem i Wykluczeniem Społecznym.

Ośrodek Pomocy Społecznej  OPS w Goleniowie
OPS w Goleniowie organizuje obchody Międzynarodowego Dnia Walki z Ubóstwem wspólnie z Powiatowym Centrum Pomocy Rodzinie oraz wolontariuszami  z  Centrum Wolontariatu. OPS Goleniów już od 2007 roku uczestniczy w obchodach Międzynarodowego Dnia Walki z Ubóstwem. W roku 2009 zaplanowano następujące działania:  14.X. – 20.X. 2009 w centralnym punkcie miasta zostanie wyeksponowany profesjonalny baner propagujący ideę Międzynarodowego Dnia Walki z  Ubóstwem. 16.X. 2009 pracownicy OPS, PCPR oraz Centrum Wolontariatu będą  informowali mieszkańców ( w bezpośredniej rozmowie na ulicach miasta) o idei Międzynarodowego Dnia Walki z Ubóstwem oraz wręczali ulotkę informacyjną wraz z kalendarzem na 2010. W ramach promocji  zostaną rozpowszechnione wśród mieszkańców miasta długopisy z logo wydarzenia.  Niezależnie będzie promowany projekt systemowy  “ Z bezradności do aktywności”, który realizuje Powiatowe Centrum Pomocy Rodzinie w Goleniowie w partnerstwie z PUP oraz ośrodkami pomocy społecznej z terenu całego powiatu goleniowskiego. Ośrodek Pomocy Społecznej w Goleniowie złożył wniosek  o dofinansowanie projektu przygotowanego do realizacji w ramach Europejskiego Roku Walki z Ubóstwem i Wykluczeniem Społecznym 2010. Wniosek jest na etapie oceny formalnej. W Tygodniku Powiatowym Gazeta Goleniowska ukaże się artykuł propagujący ideę Międzynarodowego Dnia Walki z Ubóstwem.

więcej na ten temat w serwisie ops.pl

XXII Międzynarodowy Dzień Walki z Ubóstwem 

źródło: www.przeciw-ubostwu.rpo.gov.pl
oprac. ops.pl angoc

Komentarze Międzynarodowy Dzień Walki z Ubóstwem (0)

      4 + 1 = ?    

ZOBACZ PODOBNE

„Z Alzheimerem na co dzień”

22 czerwca 2023      TAGI:      
Fundacja Lubi Mi Się... rusza z zapisami na bezpłatne konsultacje indywidualne online...»
Strony podszywające się pod profil zaufany

Strony podszywające się pod profil zaufany

05 lipca 2024      TAGI:   
Centralny Ośrodek Informatyki ostrzega o pojawiających się próbach wyłudzenia...»

„Dofinansowanie wynagrodzeń pracowników jednostek organizacyjnych pomocy społecznej w postaci dodatku motywacyjnego na lata 2024–2027”

05 lipca 2024     
W dniu 24.06.2024 r. została opublikowana w Monitorze polskim uchwała nr 62 Rady Ministrów...»
„Samodzielność – Aktywność – Mobilność”

„Samodzielność – Aktywność – Mobilność”

04 lipca 2024      TAGI:   
Ruszył nabór do kolejnego programu Samodzielność – Aktywność – Mobilność...»
Środki na umiejętności cyfrowe

Środki na umiejętności cyfrowe

04 lipca 2024      TAGI:      
Ministerstwo Cyfryzacji i Centrum Projektów Polska Cyfrowa, mając na uwadze wagę...»