Konferencja FEANTSA – Partycypacja a bezdomność
Konferencja zatytułowana została: „Dzielenie się władzą – Wspólna praca i Partycypacja jako narzędzie do rozwiązywania problemu bezdomności.”
Celem konferencji było ukazanie ważności partycypacji i zaangażowania ludzi bezdomnych na wszystkich poziomach usług w zakresie bezdomności. Dostarczyciele usług oraz odbiorcy usług, wspólnie z ekspertami w zakresie bezdomności, dyskutowali nad różnymi formami partycypacji oraz o tym jak urzeczywistniać zaangażowanie ludzi bezdomnych w praktyce.
W konferencji uczestniczyli ludzie doświadczający bezdomności reprezentujący Pomorską Radę Osób Bezdomnych (Bolesław Kawka, Janusz Witkowski, Krzysztof Iwanow). Uczestnictwo niniejszych osób w konferencji możliwe było dzięki wsparciu Ministerstwa Pracy i Polityki Społecznej. Ponadto w konferencji uczestniczyli Piotr Olech (Pomorskie Forum na rzecz Wychodzenia z Bezdomności), Paweł Jaskulski (Towarzystwo Pomocy im. św. Brata Alberta) oraz Adam Cenian – streetworker MOPS Gdynia i wolontariusz Pomorskiego Forum, który miał swoją prezentację i współprowadził sesję warsztatową dotyczącą pracy socjalnej realizowanej w angażujący sposób.
Konferencja podniosła następujące tematy:
1. Dlaczego partycypacja jest tak ważna?
2. Jakie wyzwania stoją przez partycypacją ludzi bezdomnych i jak mogą być zwalczane?
3. Co wspólnie użytkownicy usług oraz ich dostarczyciele mogą zrobić by zmienić sposób funkcjonowania usług w zakresie bezdomności?
4. Jakie są role organizacji użytkowników usług (ludzi bezdomnych)?
5. Jak władze publiczne mogą kreować przyjazne i skuteczne ramy dla partycypacji ludzi bezdomnych?
W ramach konferencji, pierwszy raz na taką skalę FEANTSA zorganizowała spotkanie ludzi doświadczających bezdomności z całej Europy. Wśród przedstawicieli sektora publicznego i pozarządowego znaleźli się przedstawiciele narodowych rad ludzi bezdomnych z Danii, Holandii, Niemiec, przedstawiciele organizacji stworzonych przez osoby bezdomne (Węgry, Polska), oraz indywidualne osoby doświadczające problemu (Anglia, Irlandia, Belgia, Francja).
Zamiast tradycyjnych wystąpień profesjonalistów podczas obrad plenarnych zrealizowano dwukrotnie panel ekspercki z udziałem ludzi bezdomnych z całej Europy. Ponadto w ramach konferencji zrealizowano także 10 różnorodnych warsztatów (np. partycypacja ludzi bezdomnych poprzez sztukę i działania artystyczne, jak założyć i prowadzić organizację ludzi bezdomnych). Łącznie udział w Konferencji wzięło ponad 300 osób z całej Europy.
Pierwszy dzień konferencji poświęcony był wizytom studyjnym wielu usług i placówek istniejących w Kopenhadze i okolicach. W drugim dniu odbyła się właściwa konferencja. Trzeciego dnia odbyło się spotkanie ludzi obecnie i w przeszłości doświadczających bezdomności. Efektem niniejszego spotkania było powstanie Europejskiej Sieci Ludzi Bezdomnych nazwanej „HOPE” (European Network of Homeless Persons).
Dodatkowo w ramach konferencji realizowano pokazy filmów prezentujących doświadczenia w zakresie partycypacji ludzi bezdomnych w całej Europie. O polskim filmie przygotowanym przez polskie organizacje należące do FEANTSA, można poczytać tutaj: news ops.pl
Reasumując, konferencja zrealizowana w Kopenhadze była bardzo udana i owocna, po raz pierwszy w takim stopniu oddano głos ludziom, którzy są największymi ekspertami w zakresie bezdomności, czyli ludziom tego problemu doświadczającym. Partycypacja i zaangażowanie ludzi bezdomnych niezbędne jest na wielu poziomach – zawodowym, mieszkaniowym, społecznym czy politycznym w myśl zasady „NIC O NAS BEZ NAS”.
Strona internetowa konferencji: [ tutaj ]
Poradnik o partycypacji ludzi bezdomnych w języku polskim: [ tutaj ].pdf
Wszystkie filmy o partycypacji w Europie oraz specjalny raport o partycypacji przygotowany przez FEANTSA ukaże się pod koniec roku na stronie www.feantsa.org
Piotr Olech
oprac. ops.pl angoc