Newsy         

Przemoc domowa w czasach kwarantanny

Ogłoszenie stanu epidemicznego oraz ograniczenia w poruszaniu się mogły radykalny zmienić sytuację ofiar przemocy domowej. Wspólne zamieszkiwanie ofiary i sprawcy przemocy domowej jest sytuacją niezwykle trudną. 

Ostatnie doniesienia medialne o braku możliwości eksmitowania sprawców przemocy domowej w trosce o bezpieczeństwo społeczne nie napawa optymizmem w kontekście troski o bezpieczeństwo samej ofiary przemocy domowej.

Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej w przygotowanych wytycznych wskazuje m.in., że po ustaleniu indywidualnego planu pomocy dla osoby dotkniętej przemocą w rodzinie i jej rodziny, należy wyznaczyć jednego przedstawiciela grupy roboczej do kontaktu z taką osobą – tzw. opiekuna osoby doznającej przemocy (preferowany pracownik socjalny) oraz jednego przedstawiciela grupy roboczej do kontaktu z osobą stosującą przemoc (tzw. opiekuna osoby stosującej przemoc – najlepiej policjanta) i na bieżąco monitorować sytuację rodziny, o ile to możliwe, za pośrednictwem rozmów telefonicznych lub dostępnych środków komunikacji elektronicznej.

Wskazane środki techniczne w kontekście przebywania ofiary i sprawcy na bardzo ograniczonej przestrzeni mogą nie doprowadzić do uzyskania rzetelnej i szczerej informacji. Szczerość ofiary przemocy, która wykonuje telefon w obecności sprawcy może być wątpliwa.

Ministerstwo zaleca, aby po rozeznaniu sytuacji przekazać osobie doświadczającej przemocy informacje o miejscach i instytucjach, które udzielają wsparcia specjalistycznego (np. psychologicznego czy prawnego), w szczególności poradnictwa specjalistycznego udzielanego za pomocą rozmów telefonicznych czy komunikacji elektronicznej.

Na ile możliwe jest w/w wsparcie psychiczne ofiary przemocy, która ma sprawcę obok siebie przez telefon? Na ile szczera i możliwa jest w/w rozmowa?

Niewątpliwie łatwiej jest krytykować, aniżeli wypracować konstruktywne rozwiązania. Stan epidemiczny wymusza stosowanie pewnych rozwiązań, jednakże stwarza możliwość pozyskania pomocy.

Źródło:
https://www.gov.pl/web/rodzina/ofiary-przemocy-domowej-nie-zostaja-bez-pomocy-wytyczne-dla-udzielajacych-wsparcia

Komentarze Przemoc domowa w czasach kwarantanny (0)

      5 + 3 = ?    

ZOBACZ PODOBNE

Przemoc wobec osób starszych

„Przemoc wobec osób starszych”

21 lutego 2024      TAGI:         
15 marca 2024 r. w godz. 12:00 - 14:00 w Biurze RPO przy ul. Długiej 23/25 w Warszawie...»
Strony podszywające się pod profil zaufany

Strony podszywające się pod profil zaufany

05 lipca 2024      TAGI:   
Centralny Ośrodek Informatyki ostrzega o pojawiających się próbach wyłudzenia...»

„Dofinansowanie wynagrodzeń pracowników jednostek organizacyjnych pomocy społecznej w postaci dodatku motywacyjnego na lata 2024–2027”

05 lipca 2024     
W dniu 24.06.2024 r. została opublikowana w Monitorze polskim uchwała nr 62 Rady Ministrów...»
„Samodzielność – Aktywność – Mobilność”

„Samodzielność – Aktywność – Mobilność”

04 lipca 2024      TAGI:   
Ruszył nabór do kolejnego programu Samodzielność – Aktywność – Mobilność...»
Środki na umiejętności cyfrowe

Środki na umiejętności cyfrowe

04 lipca 2024      TAGI:      
Ministerstwo Cyfryzacji i Centrum Projektów Polska Cyfrowa, mając na uwadze wagę...»