Nowe rozwiązania dla nieletnich
Kolejne z rozwiązań proponowanych przez projektodawcę nakłada obligatoryjny obowiązek orzekania środka poprawczego wobec nieletnich dopuszczających się najpoważniejszych przestępstw, takich jak zabójstwo, gwałt czy pedofilia.
Zmianie ulegnie również górna granica wieku przebywania w zakładzie poprawczym z dotychczasowego maksymalnie do 21 roku życia do 24 roku życia jeśli dotychczasowa resocjalizacja nie przyniosła skutku. Docelowo przepis ma dotyczyć tych sprawców, którzy dopuścili się najpoważniejszych przestępstw. Decyzję o przedłużeniu pobytu w zakładzie poprawczym będzie podejmował sąd rodzinny. W przypadku najcięższych przestępstw sąd będzie mógł niejako od razu wskazać, że nieletni powinien przebywać w zakładzie poprawczym aż do 24 roku życia.
W myśl projektowanych zmian nieletni powyżej 21 roku życia będą poddawani resocjalizacji w nowym rodzaju zakładów poprawczych dla nieletnich.
Obecnie ustawa o postępowaniu w sprawach nieletnich nie ma formalnego zapisu o minimalnym wieku w jakim osoba może stanąć przed sądem. Nowe przepisy wprowadzają minimalna granice wieku – 10 lat.
Nieletni będą mieli również prawo do pomocy obrońcy już od początku czynności z ich udziałem. Tych spośród nich, których nie stać na adwokata z wyboru, będą mogli skorzystać z pomocy obrońcy z urzędu. Jego wyznaczeniem zajmie się sąd rodzinny.
Zapraszamy do zapoznania się z całością proponowanych rozwiązań pod adresem:
https://www.gov.pl/web/sprawiedliwosc/domy-dla-matek-z-dziecmi–nowe-rozwiazanie-reformy-przepisow-o-nieletnich