Czy można zakazać pracy dodatkowej?
Zgodnie z treścią projektowanego art. 261 . § 1 pracodawca nie może zakazać pracownikowi jednoczesnego pozostawania w stosunku pracy z innym pracodawcą lub jednoczesnego pozostawania w stosunku prawnym będącym podstawą świadczenia pracy innym niż stosunek pracy.
Oznacza to, że pracodawca nie będzie mógł zakazać podejmowania pracownikowi innych form aktywności zawodowej poza pewnymi wyjątkami, a mianowicie:
§ 2. Przepisu § 1 nie stosuje się:
1) w przypadku określonym w art. 1011 § 1;
2) jeżeli odrębne przepisy stanowią inaczej.”
Dotychczasowe brzmienie art. 1011 § 1
„§ 1. W zakresie określonym w odrębnej umowie, pracownik nie może prowadzić działalności konkurencyjnej wobec pracodawcy ani też świadczyć pracy w ramach stosunku pracy lub na innej podstawie na rzecz podmiotu prowadzącego taką działalność (zakaz konkurencji)”
Jednocześnie ustawodawca, projektując w/w regulację dodał art. 294. § 1. pkt 2 Przyczyny uzasadniającej wypowiedzenie umowy o pracę lub jej rozwiązanie bez wypowiedzenia przez pracodawcę, przyczyny uzasadniającej przygotowanie do wypowiedzenia lub rozwiązania umowy bez wypowiedzenia albo przyczyny zastosowania działania mającego skutek równoważny z rozwiązaniem umowy o pracę nie może stanowić jednoczesne pozostawanie w stosunku pracy z innym pracodawcą lub jednoczesne pozostawanie w stosunku prawnym będącym podstawą świadczenia pracy innym niż stosunek pracy, chyba że ograniczenia w tym zakresie wynikają z odrębnych przepisów albo zachodzi przypadek określony w art. 1011 § 1
Zapraszamy do lektury procedowanych zmiany do ustawy Kodeks pracy.
Źródło:
https://www.senat.gov.pl/prace/proces-legislacyjny-w-senacie/ustawy-uchwalone-przez-sejm/ustawy-uchwalone-przez-sejm/ustawa,1476.html